Excel Çözümleri

Aksesuar Satış Projesi

Yıllar önce tam zamanlı çalıştığım şirkette, kendi iş takibimi kolaylaştırmak için geliştirdiğim bir uygulamadır. Bu uygulama satış departmanı için geliştirilmiş ve kullanımlarına sunulmuştur. Çalışma Excel VBA üzerinde geliştirilmiştir.

Program arayüzü üzerinde, satıcı tarafından araç modeli seçiliyor. Seçilen araca uygun orjinal parça numaraları ve fiyatları ile ürün isimleri listeleniyor. Müşterinin seçtiği aksesuarlar buradan tek tek seçilip fiyat teklif havuzuna ekleniyor. Ayrıca seçilen aksesuarların görsel olarak resimleri de, ürün seçildiği anda form üzerinde görüntüleniyor. Seçilen aksesuarlardan istenmeyen olursa kolaylıkla listeden kaldırılabiliyor. Son aşamada, satıcı dilerse aksesuar ve montaj ücretlerinde indirim yapabiliyor. Ancak ayarlar menüsünde daha önce tanımlanmış aksesuar indirim oranı, işçilik indirim oranı gibi kriterler parametrik olarak kontrol ediliyor. Örneğin %15 aksesuar indirim limiti varken, uygulama %20 yapmıyor. Ayarlar menüsü her gün değişen şifre ile giriş gerektiren bir menüden oluşuyor. Müşteri siparişlerini onayladıktan sonra, arayüz üzerinden yazdır düğmesi ile seçilen ürünlerden (yapılmış olan indirim oranları dahil) yazıcı çıktısı alınıyor, aynı anda yazıcıdan çıkan kopyanın eşi e-posta ile yedek parça birimine aktarılıp, aksesuarların müşteriye rezervi sağlanmış oluyor.

Projenin İçeriği

  • Seçilen araç modeline uygun aksesuarların listelenmesi;
  • Seçilen aksesuarların görselinin arayüzde görünmesi;
  • Müşteriye indirim yapabilme kolaylığı ile hızlı hesaplama ;
  • Onay verilmesi durumunda alınacak kaporanın kayıt altına alınıyor olması;
  • Satışı yapan satıcının ve müşterinin bilgilerinin yanısıra hangi ürünlerin talep edildiğinin yedek parça bölümüne otomatik e-postasının gönderimi
  • İlgili aksesuar formunun bir kopyasının dosya olarak satıcıda ve yedek parçada arşivlenmesi;
  • Özel şifre girişli Ayarlar menüsünden indirim oranlarının, e-posta adreslerinin, aksesuar ekleme çıkarma yapabilmenin sağlanış olması.Ekran Görüntüleri:

Aksesuar Satış
Aksesuar Satış
Aksesuar Satış